rokomet

• EUI 2016, na Reki se igra rokomet

Nedelja, 18. julija je minila v hipu, saj smo ob ogledu tekme elitnih rokometašev in rokometašic z Univerze v Ljubljnai in Univerze na Primorskem, popolnoma pozabili na čas. Nedeljski počitek ni prišel v poštev, saj so se ekipe spopadle z moštvi iz Belgije in Romunije. Bučno na odrih je bilo pri naših dekletih, ki so se spopadle z domačinkami.

Ljubljana : Univerza Constantin Brancusi (BG)        40:24
    Ljubljančani so tudi danes igrali proti razred slabšemu nasprotniku; potek tekme so nadzirali od začetka do konca. Zaradi kakovostne razlike zmaga ni bila vprašljiva, fantje lahko poskusili tudi bolj sproščene akcije, prikazali so tudi nekaj trikov. Nenazadnje pa so omogočili tudi romunskemu igralcu, da je dosegel svoj prvi gol na turnirju; iz reakcije po golu je razvidno, da mu to pomeni zelo veliko. Pred tem se je v minuti odmora pogovarjal z našim vratarjem. O tem vratar Aljaž Panjtar: »Dogovorila sva se, da on strelja levo, jaz grem desno. Tako smo mu uresničili željo, da zadane vsaj en gol. Po koncu tekme se nam je zahvaljeval, kot da bi mu izpolnili največjo življenjsko željo.«
    Nadalje je strnil vtise po tekmi: »Videlo se je, da je bila mogoče včeraj malo predolga noč. Tudi Romuni niso bili popolnoma koncentrirani oz. angažirani za to tekmo. Mi smo dali vse od sebe, zabili 40 golov in zmagali z visoko razliko. To je bil tudi naš cilj, zmaga je naša.«

Ljubljana : Pitesti (RO)        27:24
    Po včerajšnjem porazu v četrtfinalu proti Zagrebu, so dekleta Univerze na Primorskem odigrala tekmo za razvrstitev proti romunskim nasprotnicam. Začela so jo odločno, a so jih tekmice s hitro igro premagovale. Slovenke so zaostajale že za pet zadetkov, nakar so se zbrale in počasi zavzemale boljši položaj na igrišču. Do polčasa jim je uspelo rezultat poravnati; takrat na 14.
    V drugem polčasu je Primorkam uspelo počasi prevzeti pobudo. A tekma se je nekako prelomila, ko je bila na sredi polčasa izključena prva vratarka Špela Fidel in je namesto nje vstopila Belma Palamar. Vratarka, ki na tem turnirju ni dobila veliko priložnosti, je v dobrih dveh minutah zbrala 3 obrambe in ohranila mrežo nedotaknjeno, hkrati pa poskrbela za nov elan soigralk, ki so prestavile prestavo višje in si že nekaj minut pred koncem srečanja priborila prednost štirih golov.

Reka : Ljubljana        28:1

Tekmo so Ljubljančanke dobro začele, rezultat je bil poravnan. Nato pa so domačinke drastično spremenile taktično postavitev v igri, ki jim je prinesla prednost ob polčasu. Tempo so gostiteljice nato le še stopnjevale, v drugem polčasu pa je nato prišlo do preloma in Ljubljančanke so ostale pred vrati finala. Po tekmi je Pia Hren kratko in jedrnato komentirala: »Kljub visokemu porazu mislim, da smo lahko zadovoljne z našim uspehom na tem tekmovanju. Jutri se bomo izborile in dobile medaljo za drugo mesto.«

• Na Reki študentje zaključili z rokometom in vaterpolom, v Zagrebu pa s košarko in tenisom

Iz  Reke in Zagreba se vračajo naši rokometaši, košarkarji, tenisači in vaterpolisti, ki so na EIU končali s tekmovanji. Dosegli so zavidljive rezultate na vseh področjih, tako se lahko vaterpolisti UP, košarkašice UL  ter rokometašice UL in UP ponašajo z uvrstitvijo med prvih 5 na EUI 2016.

rokomet konec z

Pri vaterpolu so na koncu odločale malenkosti in tekmovalni sistem, saj se je na koncu izkazalo, da je vsak poraz usoden in prostora za napake ni. Slovenija je imela v bazenu ekipo Univerze na Primorskem pod vodstvom trenerjev Dušana Lončareviča in Blaža Čeklića. Fantje so odigrali štiri tekme; trikrat so zmagali in samo enkrat izgubili. Na koncu so osvojili skupno 5. mesto. Zmagovalni oder pa je bil popolnoma Hrvaški; Splitčani so osvojili bron, pred njimi so bili Zagrebčani, domačini z Reke pa so bili zmagovalci turnirja.

Eden od trenerjev, Blaž Čeklić, je pod turnir potegnil črto: »Kljub napornemu vsakodnevnemu ritmu – trening, tekma in zabava - so vsi igralci zdržali do konca. /…/To 5. mesto je dobra popotnica za naprej, da bi se bolj organiziralo študentski vaterpolo in večkrat odšlo na taka tekmovanja.« Zahvalil se je gledalcem in reški ekipi SUSA-e.za vso podporo pri izvedbi.

V rokometu so se na parketu borile tri ekipe iz Slovenije. Ženska ekipa Univerze na Primorskem  je z zmago proti univerzi Porto končala na 5. mestu. V Reki smo si obetali že četrto bronasto kolajna za Slovenijo, le, da je pot do odličja vodila skozi domačinke Zagrebčanke. Po mnenju trenerke ljubljanske ženske reprezentance Anette Merslavič so na včerajšnji tekmi punce pokazale le delček svoje realne sposobnosti, kar so nasprotnice znale tudi izkoristiti in na koncu tekme povedle ter zmagale. Puncam čestitamo za 4. mesto! Za fante se je ponedeljek začel s slabim priokusom zaradi številnih poškodb, ki so jih utrpeli tekom tekmovanj. Končali so s predajo igre in zasedbo 10. mesta v konkurenci 16 evropskih univerz.

V nadaljevanju so v Zagrebu do konca iger prišli tudi košarkarji Univerze v Ljubljani, ki so izgubili proti Estoncem z rezultatom 77-81 in tako tekmovanje zaključili na 14. mestu. Fantje so sicer pred začetkom iger ciljali na višjo uvrstitev a so kljub razočaranju odigrali vse tekme do konca z maksimalno borbenostjo in srčnostjo. Ekipa je še zelo mlada in prav gotovo si lahko od njih v prihodnosti še veliko obetamo. Poleg košarke se je na EUI v Zagrebu zaključil tudi tenis. Košarkašice UL so EUG zaključile z zmago proti enim izmed favoritinj tekmovanja Poljakinjam z 59-61. Na igrah so zabeležile le en poraz v četrtfinalu. Vse ostale tekme pa so z odlično in srčno igro dobile. Na koncu so zasedle odlično 5. mesto. Bravo!

Tenisača sta zadnjo tekmo igrala proti Čehom, izgubila sta 2:0. Končala sta na solidnem 10. mestu. »Konkurenca v tenisu je bila izredno močna. Imela sva nekaj smole z žrebom a odhajava zadovoljna saj sva izboljšala svojo uvrstitev iz prejšnjih EUI v Rotterdamu,  kar je bil tudi najin cilj. Spoznala sva nekaj super ljudi, stkala nova prijateljstva in Zagreb zapuščava z lepimi spomini.«

Tenisačici pa sta morali priznati poraz proti Madžarkam (1:2). Po individualnih tekmah je bil rezultat izenačen (1:1), na koncu sta študentki ljubljanske univerze izgubili v dvojicah. Tekmovanje sta končali na 12. mestu. »Bilo je zelo lepo, odigrali sva veliko težkih mečev. Naši nasprotnici iz skupine (Portugalska in Nemčija) sta se uvrstili v finale, poleg tega je njihovo ekipa sestavljalo po pet tenisačic, midve sva bili sami. Izkušnja je bila zelo lepa, postali sva pravi prijateljici, kar na koncu šteje več kakor medalja. Boljše soigralke si ne bi mogli želeti. Vse pohvale trenerju Janu Jerebu, fizioterapevtoma in celotni ekipi,«so bile zaključne besede naših tenisačic.

Futsal ekipa Univerze v Mariboru je remizirala s hrvaškim Vernom, ki je veljal za favorita. Rezultat je bil 1:1.

Odbojkarice Univerze v Ljubljani so včeraj dopoldan odigrale svojo prvo tekmo na Evropskih univerzitetnih igrah 2016, pomerile so se z Estonkami z Univerze v Talinu, ki so jih žal premagale 3:0.

• EUI 2016 na Reki

V sredo, 13. julija so v Reki igrali reprezentanti  primorske in  ljubljanske univerzitetne rokometne elite. Med prvimi so stopile na parket Slovenke, ki jih je na drugi strani dočakala ekipa Norveške in  Latvije, medtem ko je zadnja tekma tekle v znamenju boja med fanti UL in univerzo iz Kölna.

Primorke so otvorile rokometni turnir na igrah. Pomerile so se proti Univerzi iz Osla. Po odličnem začetku in vodstvu skozi večji del srečanja se je v drugem polčasu Norvežankam uspelo prebiti v vodstvo. Nato so dekleta z obale potrebovala kar nekaj moči, živcev in časa, da so zadeve spet postavile na svoje mesto, ter se na koncu zasluženo veselile zmage s 20:24. Najbrž si je po tekmi še najbolj oddahnil trener, ki je bil morda celo bolj oznojen, kot dekleta na igrišču.

Njegov pomočnik in tehnični vodja primorske rokometne delegacije Matej Mihelič je po tekmi strnil vtise: »Pred tekmo nismo točno vedeli, kaj nas čaka, ker nismo poznali nasprotnic. Nato smo videli, da gre za atletsko ekipo, ki veliko teče. Uspelo nam je nasprotnicam vsiliti nekoliko počasnejšo igro z našimi daljšimi napadi, da one niso mogle izkoristiti prednosti v hitrosti in teku. Mi smo v teh prvinah nekoliko omejeni. Na koncu se nam je izšlo, smo zmagali. Sedaj z optimizmom čakamo drugo tekmo v skupini z domačinkami.«