PSUI 2025: Američanke premočne za slovenske sabljačice, Primc blizu polfinalni uvrstitvi

Na poletnih svetovnih univerzitetnih igrah v nemškem Porurju bo s športnega vidika v slovenski univerzitetni reprezentanci kmalu postalo pestro. Toda nedelja je še bila v znamenju preteklih dni, znova so bili v tekmovalnem pogonu le sabljačice in plavalci. V ponedeljek pa bodo na vrsti tudi prvi atleti.

Sabljačice Francesca Parmesani, Ela Simčič in Eli Mlekuž so po četrtkovih posamičnih dvobojih danes nastopile še na skupinski tekmi v disciplini meč. V prvem krogu oziroma 1/32 finala so se merile proti univerzitetni ekipi ZDA.

Slovenke so morale tekmicam onstran Atlantika priznati premoč, Američanke so bile boljše s 45:30. Po eno zmago sta v slovenski vrsti zbrali Eli in Francesca. Eli je dobila uvodni dvoboj s 5:2 proti Christini Watrall, Francesca pa je v šestem obračunu s 5:4 ugnala Natalie Gebala

.

Od plavalske odprave v Berlinu je bila četrtič v bazenu Tia Primc, ki je danes tudi odprla slovenske plavalne nastope v nemški prestolnici. Na 100 m delfin je plavala v četrti skupini in s časom 1:01,59 končala na šestem mestu. V skupni razvrstitvi je bila 21. in je na koncu za manj kot sekundo zgrešila uvrstitev v polfinale.

Arne Furlan Štular je opravil še s svojo zadnjo posamično preizkušnjo na igrah. V eni najbolj zgoščenih in obširnih disciplin, 100 m prosto, je bil v četrti skupini šesti najhitrejši (51,96). V skupnem seštevku je njegov čas zadoščal za 57. mesto.

Na 200 m prsno je nastopila še Sara Mihalič. V drugi skupini je s časom 2:39,75 zasedla tretje mesto. Študentka Univerze v Nevadi v ZDA pa je v skupni razvrstitvi osvojila 27. mesto.

Danes bodo na igre pripotovali lokostrelci in drugi del gimnastične ekipe ter dva atleta. V ponedeljek bo v Nemčijo prišla še judoistična ekipa.

V ponedeljek prve atletske tekme, na delu tudi taekwondoistka Urnaut

S ponedeljkom se bo dodobra popestrilo športno dogajanje naše univerzitetne reprezentance v Nemčiji. Prvič se bodo v Nemčiji predstavili atleti in atletinje, ki bodo tekmovali v Bochumu.

Ob 15.30 bosta kvalifikacije skoka v daljino začeli Urša Matotek in Barbara Štuhec. Ob 15.50 bo na startu teka na 400 m Hana Grobovšek, v moški konkurenci na tej razdalji pa se bo ob 17.10 predstavil Maj Janža

.

Zvečer sledi še uvodni krog teka na 100 m, kjer bo Anže Verbovšek tekel ob 19.50. Ob 21.10 sledi še tek na 10.000 m, kjer bosta slovensko univerzitetno reprezentanco zastopali olimpijka Klara Lukan in Liza Šajn.

Tako kot sabljačice za slovo od letošnjih iger v Nemčiji skupinska tekma čaka tudi sabljače. Timon Grubar, Luka Mlakar in Lars Ponikvar se bodo ob 9. uri v Essnu v prvem krogu oz. 1/32 finala merili s Španci.

V eni izmed drugih hal v razstaviščni dvorani Messe Essen bo prav tako ob 9. uri na tatami stopila tudi taekwondoistka Nuša Urnaut, ki jo čakajo borbe v kategoriji nad 73 kg.

Ob enaki uri bo v Berlinu od plavalcev prvi začel Jaka Pušnik na 100 m delfin. Tio Primc nato čaka nastop na 200 m prosto, na 50 m prsno pa bosta v isti skupini skupaj plavala Erik Hrovat in Jaš Berložnik. Malo pred 11. uro bo Jaka še drugič v bazenu, ko se bo predstavila mešana štafeta 4 x 100 m prosto v postavi Arne Furlan Štular, Tia Primc, Sara Mihalič in Jaka Pušnik /p>

zvedbo programa je omogočilo sofinanciranje Fundacije za šport in Ministrva za gospodarstvo, turizem in šport.

Več

PSUI 2025: Sabljači in plavalci še naprej ponosno predstavljajo barve slovenske univerzitetne reprezentance

Tudi tretji polni tekmovalni dan na letošnjih poletnih svetovnih univerzitetnih igrah v nemškem Porurju so bile barve slovenske univerzitetne reprezentance zastopane v plavanju in sabljanju. Prvič so plavalci v Berlinu nastopili kot štafeta, od sabljačev pa se je še kot zadnji predstavil Luka Kreiziger.

V Berlinu je današnje plavalne nastope otvoril Jaka Pušnik. Na 200 m delfin je v svoji skupini plaval najhitreje in osvojil prvo mesto (2:02,36). V skupnem seštevku je bil 23., uvrstitev v polfinale oziroma najboljših šestnajst je zgrešil za slabe tri sekunde.

Na 200 m prsno sta plavala dva slovenska univerzitetna predstavnika. V tretji skupini je Gašper Pevec (2:18,28) zasedel tretje mesto. Zanj je to bil prvi nastop na letošnjih igrah in edina posamična disciplina v kateri bo nastopil.

Še tretjič v Nemčiji pa je nastopil Jaš Berložnik (2:17,09), ta je bil v četrti, sicer hitrejši skupini, sedmi. V skupni rezultatih je Jaš pristal na 23. mestu, Gašper pa na 25.

V oddaljeni nemški prestolnici so danes naši plavalci prvič nastopili tudi na štafetni preizkušnji na 4 x 100 m mešano. Slovenija (4:01,04) v postavi Arne Furlan Štular, Tia Primc, Primož Šenica Pavletič in Sara Mihalič je nastopila v prvi skupini in zaostala zgolj za Švedsko. Slednja se je sicer uvrstila v finale najboljše osmerice, slovenska ekipa pa je na 11. mestu finale zgrešila za dobrih pet sekund.

V Essnu se je danes zjutraj predstavil še zadnji izmed sabljaške vrste Luka Kreiziger. V disciplini floret je skupinske boje začel v drugi skupini. V šestih nastopih je doživel šest porazov in končal na zadnjem, sedmem mestu v skupini.

Za slovensko univerzitetno reprezentanco tako danes kot jutri na tekmovališčih še naprej ni tako pestro, kar se tiče športnih panog. Tudi v nedeljo bodo od naših nastopov znova na delu zgolj sabljačice in plavalci. Je pa danes bilo bolj živahno s prihodi, na igre so prišli prvi atleti in telovadci ter taekwondoistka Nuša Urnaut.

V nedeljo sabljačice po posamičnih preizkušnjah še ekipno

Sabljačice Francesca Parmesani, Ela Simčič in Eli Mlekuž bodo po četrtkovih posamičnih dvobojih nastopile še na skupinski tekmi v disciplini meč. Dvoboj prvega kroga oziroma 1/32 finala jih proti univerzitetni ekipi ZDA čaka ob 9. uri zjutraj.

V primeru uspeha jih deset minut po 10. uri v osmini finala že čaka Japonska. Sabljačice iz dežele vzhajajočega sonca so kot ene izmed nosilk v prvem krogu proste.

Od plavalcev četrta tekma na letošnjih igrah čaka Tio Primc, ki bo okoli 10. ure odprla nedeljske slovenske plavalne nastope v Berlinu na 100 m delfin. Na 100 m prosto bo plaval Arne Furlan Štular, Sara Mihalič pa na 200 m prsno.

V nedeljo na igre pripotujejo še lokostrelci in drugi del gimnastične ekipe ter dva atleta. V ponedeljek bodo prišli tudi judoisti in judoistke.

Izvedbo programa je omogočilo sofinanciranje Fundacije za šport in Ministrva za gospodarstvo, turizem in šport.

Več

PSUI 2025: Sabljač Grubar do dvobojev na izpadanje, od plavalcev najbližje polfinalu Šenica Pavletič

Na drugi polni tekmovalni dan na poletnih svetovnih univerzitetnih igrah v nemškem Porurju so barve slovenske univerzitetne odprave zastopali sabljači in plavalci. V Essnu je sabljač Timon Grubar po odličnem skupinskem delu prišel do dvobojev na izpadanje, v Berlinu je bil od plavalcev najbližje uvrstitvi v polfinale Primož Šenica Pavletič.

Po nastopu treh sabljačic v disciplini meč v četrtek, so danes na vrsto prišli še naši sabljači Luka Mlakar, Lars Ponikvar in Timon Grubar.

Grubar se je v svoji skupini 15 izkazal s petimi zmagami in neporažen napredoval v dvoboje na izpadanje. Podobno kot njegova reprezentančna kolegica Francesca Parmesani dan prej, je tudi 23-letni Ljubljančan neposredno preskočil prvi krog.

V drugem, 1/64 finala, se je pomeril proti Japoncu Naoshiju Nakamotu. Kljub podpori preostalega prisotnega dela slovenske delegacije ta trenutek v Porurju, je študent filozofske fakultete moral priznati premoč Japoncu z 12:15. Po prvih treh minutah je Grubarju kazalo zelo dobro, vodil je s 5:1. Proti koncu drugih treh minut pa je Japonec ujel Slovenca nato pa ta momentum izkoristil do konca in unovčil zmago.

Mlakar je nastopil v tretji skupini. V šestih dvobojih je vpisal eno zmago in pet porazov ter končal na predzadnjem, šestem mestu v skupini.

Ponikvar je v skupini 5 na svoj račun vpisal dve zmagi in štiri poraze, tako kot še tudi trije njegovi skupinski tekmeci. Kljub temu je zaradi slabše razlike v točkah oziroma dotikih končal na zadnjem, sedmem mestu v skupini.

V Berlinu so imeli plavalci znova pestro dopoldne. Prva sta bila na vrsti Arne Furlan Štular in Jaka Pušnik, ki sta skupaj plavala v četrti skupini na 200 m prosto. Pušnik je s časom 1:51,19 minute zasedel četrto, Furlan Štular (1:53,65) pa šesto mesto. V skupni razvrstitvi sta bila 29. in 39.

Drugi dan zapored je plavala tudi Tia Primc, tokrat na 100 m prosto. V četrti skupini je bila šesta najhitrejša (57,84), v skupni razvrstitvi pa je zasedla 36. mesto.

Prvič sta bazen tekmovalno preizkusila Primož Šenica Pavletič na 100 m hrbtno in Sara Mihalič na 50 m prsno.

Najbližje uvrstitvi v večerni polfinale je bil Šenica Pavletič. Štiriindvajsetletni študent fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo je v peti skupini zasedel sedmo mesto (55,76), skupno je končal na 18. mestu in za las zgrešil napredovanje. Za prvo šestnajsterico je zaostal vsega 25 stotink sekunde.

Mihalič je v tretji skupini odplavala čas 33,29 sekunde in bila peta. V skupni razvrstitvi je bil dosežek dovolj za 30. mesto.

Na tekmi 200 m mešano je bil na startu Jaš Berložnik. Podobno kot Sara je tudi on plaval v tretji skupini v svoji disciplini in bil na koncu peti. Skupno je bil 31.

Tudi sobota bo sabljaško in plavalsko obarvana

V soboto zjutraj se bo predstavil še zadnji izmed sabljaške vrste Luka Kreiziger. Ob 9. uri bo v disciplini floret začel skupinske boje v drugi skupini. Ob 9. uri bo v Berlinu začel tudi prvi zmed plavalcev, Jaka Pušnik bo plaval na 200 m delfin.

Okoli 9.40 bosta na 200 m prsno plavala dva naša predstavnika. V tretji skupini bo nastopil Gašper Pevec, zanj bo to prva tekma na teh igrah in edina posamična disciplina v kateri bo nastopil, v četrti pa bo še tretjič na letošnjih igrah nastopil Jaš Berložnik.

Ob 10.42 je v nemški prestolnici predviden začetek predtekmovalnih skupin za mešano štafetno tekmo na 4 x 100 m mešano. Slovenija bo v postavi Arne Furlan Štular, Tia Primc, Primož Šenica Pavletič in Sara Mihalič nastopila v prvi skupini.

A če za slovensko univerzitetno reprezentanco jutri še vedno ne bo tako pestro na tekmovališčih, pa bo veliko bolj živahno s prihodi. Jutri namreč na igre prihajajo prvi atleti in telovadci ter taekwondoistka Nuša Urnaut.

Izvedbo programa je omogočilo sofinanciranje Fundacije za šport in Ministrva za gospodarstvo, turizem in šport.

Več

PSUI 2025: Za slovensko univerzitetno reprezentanco v Porurju prvi tekmovalni nastopi

Za slovensko univerzitetno reprezentanco na letošnjih poletnih svetovnih univerzitetnih igrah v nemškem Porurju so prvi tekmovalni nastopi. V Essnu se je sabljačica Francesca Parmesani prebila v dvoboje na izpadanje, taekwondoistka Lorena Zabukovec je končala v drugem krogu, plavalci pa si po dopoldanskem delu danes niso priplavali večernega dela.

Na 32. poletnih svetovnih univerzitetnih igrah v Nemčiji smo dočakali prve nastope slovenskih študentskih športnikov in športnic. V Essnu so zjutraj skupinski dvoboji čakali sabljačice Francesco Parmesani, Elo Simčič in Eli Mlekuž v disciplini meč.

Najbolje se je odrezala Parmesani. V Italiji rojena slovenska sabljačica, ki obiskuje Univerzo v Vidmu, je v svoji skupini 11 nanizala tri zmage in dvakrat izgubila ter s prvim mestom napredovala v dvoboje na izpadanje. A že v prvem dvoboju, 1/64 finala, je bila za slovensko tekmovalko premočna Francozinja Oceane Francillonne, ki je slavila z 12:6.

Simčič je v skupini 1 zbrala eno zmago in pet porazov, kot tudi še dve preostali tekmici, a je zaradi slabše razlike v točkah končala na zadnjem, sedmem mestu v skupini.

V skupini 15 je petkrat izgubila Mlekuž. Kljub dvema tesnima porazoma (4:5) je na koncu Ljubljančanka ostala brez zmage in na zadnjem, šestem mestu v skupini. Kot zadnji izmed sabljaške vrste je sicer danes v Nemčijo prispel še Luka Kreiziger.

Na istem prizorišču, a v drugi dvorani razstavišča Messe Essen, se je taekwondoistka Lorena Zabukovec merila v disciplini poomsae. V prvem krogu je napredovala brez boja, saj se njena tekmica, Kenijka Selina Zenna Mwechande ni pojavila na blazini. V drugem dvoboju je tekmovalko iz Ivančne Gorice nato pričakala Španka Laura Alvarez Suarez. Slednja je na koncu dobila oceno 8,699, Slovenka a 8,432.

Delegacijo v Berlinu obiskala slovenska veleposlanica v Nemčiji.

Tudi plavalci so na prizorišču Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark v Berlinu danes začeli tekmovanje. V več kot 500 km oddaljeni nemški prestolnici je prvi bazen preizkusil Arne Furlan Štular. Na 400 m prosto je plaval 4:02,30 minute. S tretjim mestom v skupini je skupno dosegel 25. čas in se mu ni izšlo za uvrstitev v finale najboljše osmerice.

Tia Primc je na 50 m delfin v četrti skupini s časom 28,17 sekunde prav tako osvojila tretje mesto. V skupni razvrstitvi je bila na koncu 28., v polfinala pa se je uvrstilo najboljših 16 plavalk.

Na 100 m prsno sta se podala dva slovenska plavalca Erik Hrovat in Jaš Berložnik. Slednja sta tudi plavala v isti skupini 4. V tej je Berložnik zasedel drugo mesto (1:02,76), Hrovat je bil četrti (1:04,73). Oba sta v skupnih časih zgrešila prvo šestnajsterico in polfinale. Berložnik je skupno pristal na 30., Hrovat pa na 39. mestu.

Slovensko univerzitetno odpravo v Berlinu je danes obiskala tudi slovenska veleposlanica v Nemčiji Ana Polak Petrič. V sproščenem vzdušju se ji je predstavila naša ekipa, beseda pa je tekla o prvih občutkih na igrah, pričakovanjih in željah. Zbrane na srečanju je prišel pozdravit tudi Martin Doulton, predstavnik izvršnega odbora Mednarodne športne univerzitetne zveze (FISU).

Zanimivo je dejstvo, da se je naša veleposlanica, nekoč ritmična telovadka, tudi sama udeležila svetovnih univerzitetnih iger in zelo dobro razume, kaj takšen dogodek pomeni v življenju mladega športnika študenta. Oba visoka gosta sta ob tem celotni ekipi zaželela uspešne nastope in nepozabno doživetje na igrah v Nemčiji.

Petek v znamenju sabljačev in plavalcev

V petek bodo slovenske barve zastopali sabljači in plavalci. Po sabljačicah bodo jutri dopoldan na vrsti fantje v disciplini meč. Luka Mlakar se bo s tekmeci meril v skupini 3, Lars Ponikvar v skupini 5, v skupini 15 pa bo napredovanje v boje na izpadanje napadal Timon Grubar.

V Berlinu bo zopet pestro dopoldne za plavalce. Prva bosta na vrsti Furlan Štular in Jaka Pušnik, skupaj bosta plavala v četrti skupini na 200 m prosto. Še drugi dan zapored bo plavala tudi Tia Primc, tokrat na 100 m prosto.

Prvič bosta bazen tekmovalno preizkusila Primož Šenica Pavletič na 100 m hrbtno in Sara Mihalič na 50 m prsno. Na tekmi 200 m mešano bo na startu Berložnik.

Več

PSUI 2025: V Porurju danes otvoritvena slovesnost, prvi slovenski nastopi v četrtek

V nemški regiji Porurje je vse pripravljeno na začetek 32. poletnih svetovnih univerzitetnih iger. Igre Rhine-Ruhr 2025 se bodo danes uradno začele s slovesnim odprtjem v Duisburgu. Prvi nastopi slovenskih univerzitetnih športnikov bodo na vrsti jutri. Prvi bodo teren preizkusili sabljači, plavalci in taekwondoistka.

Na prizorišča letošnjih poletnih svetovnih univerzitetnih iger v Nemčiji so v torek že prispeli prvi slovenski športniki in športnice. Preostali člani, po novem 78-članske slovenske univerzitetne reprezentance po bolezni sabljača Lana Goloba, bodo v Porurje prihajali tekom iger.

Te se bodo danes uradno začele s slovesnim odprtjem ob 20. uri na Schauinsland-Reisen areni, ki sprejme 31.500 gledalcev. Ob tem danes potekajo tudi prvi dvoboji v odbojki, ki bo sicer v celoti potekala v oddaljenem Berlinu.

V več kot 500 kilometrov oddaljeni nemški prestolnici se bodo za medalje borili tudi plavalci in skakalci v vodo. Središče iger bo skozi 12 dni v Porurju, v mestih Bochum, Duisburg, ki je leta 1989 že gostil svetovne univerzitetne igre, Essen, Mülheim in Hagen.

Prvi slovenski nastopi v četrtek

Slovenija bo na igrah, ki bodo trajale do 27. julija, imela predstavnike v osmih športnih panogah; 58 univerzitetnih športnikov in športnic se bo predstavilo v atletiki (20), badmintonu (2), športni gimnastiki (6), judu (8), lokostrelstvu (5), sabljanju (7), plavanju (8) in taekwondoju (2). Vse skupaj bo na igrah 18 športov.

Jutri bodo na vrsto prišli tudi prvi nastopi slovenskih univerzitetnih športnikov in športnic. V Essnu začenjajo sabljačice, Francesca Parmesani, Ela Simčič in Eli Mlekuž bodo zjutraj začele skupinske dvoboje v disciplini meč.

Na istem prizorišču, a v drugi dvorani v razstavišča Messe Essen, se bo taekwondoistka Lorena Zabukovec merila v disciplini poomsae. Včeraj sta v Mülheim prispela tudi badmintonista Gregor in Špela Alič, a bo bratsko-sestrska naveza prve dvoboje odigrala šele v torek.

Nekaj plavalcev je medtem včeraj na prizorišču Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark v Berlinu že opravilo prvi trening. Drugi del odprave se je reprezentančnim kolegom pridružil danes.

Plavalne boje v četrtek bodo od 9. ure naprej začeli Arne Furlan Štular na 400 m prosto, Tia Primc na 50 m delfin ter Erik Hrovat in Jaš Berložnik na 100 m prsno. Prvi tekmovalni dan plavalcev si bo ogledala tudi naša veleposlanica v Nemčiji Ana Polak Petrič. Skupaj s slovensko delegacijo bo pospremila in stiskala pesti za prve naše nastope.

Posledica oddaljenosti za plavalce sicer pomeni, da ob tem ne bodo deležni današnjega spektakla otvoritvene slovesnosti. Vseeno bodo za njih pripravili poseben sprejem dobrodošlice, kjer bodo lahko prek video prenosa spremljali dogajanje v Duisburgu.

V četrtek bodo poleg “slovenskih tekmovanj” znani tudi prvi dobitniki medalj v skakanju v vodo, tekmovanje pa začenjajo še v košarki 3x3, ritmični gimnastiki, tenisu, namiznem tenisu in vaterpolu.

Izvedbo programa je omogočilo sofinanciranje Fundacije za šport in Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport.

Več

PSUI 2025: Spoznajte slovensko univerzitetno reprezentanco za Rhine-Ruhr 2025!

Le še slaba dva dneva nas ločita od začetka letošnjega vrhunca univerzitetnega športa. V sredo zvečer se bodo z uvodno slovesnostjo uradno začele 32. poletne svetovne univerzitetne igre v nemški regiji Porurje. V Nemčijo bo odpotovala tudi številčna slovenska univerzitetna reprezentanca. Spodaj predstavljamo slovenske univerzitetne športnike in športnice, ki se bodo letos na univerzijadi podali v lov na medalje.

V Porurje se bo tekom iger odpravila po novem 78-članska univerzitetna reprezentanca, od tega je 58 športnikov in športnic, saj je še pred začetkom prišlo do bolezni v sabljaški vrsti. V Nemčijo ne bo odpotoval sabljač Lan Golob.

Slovenija bo na igrah, ki bodo trajale do 27. julija, imela predstavnike v osmih športnih panogah, in sicer v atletiki (20), badmintonu (2), športni gimnastiki (6), judu (8), lokostrelstvu (5), sabljanju (7), plavanju (8) in taekwondoju (2).

Več

Na poletne svetovne univerzitetne igre v Nemčijo 79-članska slovenska univerzitetna reprezentanca

V nemški regiji Porurje (Rhine-Ruhr) se bodo v sredo, 16. julija, začele poletne svetovne univerzitetne igre 2025. V Nemčijo bo odpotovalo 59 slovenskih študentskih športnikov in športnic. Skupaj s spremljevalnim osebjem bo na igre odpotovala 79-članska slovenska univerzitetna reprezentanca, ki se je danes predstavila v Kristalni palači v Ljubljani.

Slovenija bo na igrah, ki bodo trajale do 27. julija, imela predstavnike v osmih športnih panogah, in sicer atletiki (20), badmintonu (2), športni gimnastiki (6), judu (8), lokostrelstvu (5), sabljanju (8), plavanju (8) in taekwondoju (2).

Skozi 12 dni bo v mestih Bochum, Duisburg, ki je leta 1989 že gostil svetovne univerzitetne igre, Essen, Mülheim, Hagen in nekaj tudi v oddaljenem Berlinu 18 športov.

Večino dogajanja bo gostil Essen, kjer se bodo merili v tenisu, namiznem tenisu, košarki, športni in ritmični gimnastiki, judu, sabljanju, taekwondoju in lokostrelstvu. Duisburg bo, ob nekaj tekmah košarke, središče vaterpola, veslanja in odbojke na mivki.

V Bochumu se bosta odvijala turnirja v košarki 3x3 in košarki 3x3 na vozičkih, v bližini pa atletski boji. Tudi Hagen bo gostil nekaj košarkarskih tekem, v Mülheimu pa se bodo merili badmintonisti.

Nemška prestolnica, ki je sicer od glavnega prizorišča iger oddaljena več kot 500 kilometrov, bo gostila celoten odbojkarski turnir, v Berlinu pa se bodo za odličja potegovali še plavalci in skakalci v vodo. Organizatorji napovedujejo več kot 8500 študentskih športnikov iz 150 držav, boj za najvišja mesta in kolajne pa cilja tudi slovenska odprava.

Seznam slovenske univerzitetne reprezentance na PSUI 2025:

  • Atletika: Anže Svit Požgaj, Anže Verbovšek, Barbara Štuhec, Ela Velepec, Filip Jakob Demšar, Hana Grobovšek, Jan Vukovič, Jurij Beber, Klara Lukan, Lea Haler, Liza Šajn, Loti Rotar, Maj Janža, Matija Rizmal, Petja Klojčnik, Rok Markelj, Sara Mia Belič, Urša Matotek, Veronika Sadek, Vid Botolin;
  • Badminton: Gregor Alič, Špela Alič;
  • Športna gimnastika: Nikolaj Božič, Gregor Rakovič, Gregor Turk, Beno Kunst, Meta Kunaver, Sergeja Mlakar;
  • Judo: Anej Dukarič, Gabriel Zadravec, Gal Bertalanič Žižek, Marko Vrhovnik, Nace Pečnik, Nuša Perovnik, Staša Kolar, Urška Bernard;
  • Lokostrelstvo: Andraž Samec, Aljaž Matija Brenk, Martin Mihevc, Žana Pintarič, Sara Smajič;
  • Sabljanje: Francesca Parmesani, Ela Simčič, Eli Mlekuž, Luka Kreiziger, Timon Grubar, Luka Mlakar, Lan Golob, Lars Ponikvar;
  • Plavanje: Erik Hrovat, Gašper Pevec, Primož Senica Pavletič, Tia Primc, Sara Mihalič, Anže Furlan Štular, Jaš Berložnik, Jaka Pušnik;
  • Taekwondo: Lorena Zabukovec, Nuša Urnaut.

»Veseli me, da smo se danes tukaj v Kristalni palači dobili v tako številčni zasedbi. Današnji dogodek ni zgolj tehnična priprava pred odhodom, ampak je priložnost, da skupaj kot skupnost, ki živi in diha s športom, stopimo skupaj in podpremo naše športnike na poti na največje študentsko tekmovanje letošnjega poletja. Univerzitetna reprezentanca šteje 79 članov, tako športnic, športnikov ter seveda spremljevalcev. To je zelo pomembno dejstvo, da je šport v Sloveniji pomemben del naše skupne športne zgodbe. Ob tej priložnosti bi se zahvalil ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, ki se je izkazalo za izjemnega partnerja in podpornika univerzitetnega športa ter športa nasploh. Hvala vsem, da ste danes tukaj z nami in predvsem srečno na poletnih svetovnih univerzitetnih igrah v Nemčiji,« je dejal predsednik Slovenske univerzitetne športne zveze (SUSA) Klemen Kristan.

Današnje predstavitve so se poleg športnikov, trenerjev in spremljevalcev udeležili tudi povabljeni gosti na čelu z državnim sekretarjem Dejanom Židanom, veleposlanico zvezne republike Nemčije Slyvie Groneick in generalnim sekretarjem Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenja športnih Zvez Urošem Mohoričem.

»Drage športnice, dragi športniki. Kot pristojni državni sekretar tudi za šport od vas zelo dosti pričakujem. Vi ste zelo pomembni, saj nam pomagate, da na slovenske univerze ponovno vračamo šport. Spominjam se desetletja nazaj, ko je bilo na Univerzi v Ljubljani športno aktivnih štiriinšestdeset odstotkov študentk in študentov po podatkih Fakultete za šport. Šokirali so me podatki za predlansko leto, da je bilo športno aktivnih samo še štirinajst odstotkov. To je grozljiva številka. Mladi ljudje vas opazujejo, marsikateremu ste verjetno tudi vzor. Kadar vi posegate po medaljah, se več ljudi začne ukvarjati s športom. Zato ste nam tako pomembni, ste naši najboljši ambasadorji. Poznate, da je šport ena redkih dejavnosti, ki v Sloveniji ljudi združuje, na vseh ostalih so prepiri. Pri športu ni pomembno od kod prihajaš, starost, kako si politično opredeljen. Izjemno sem navdušen, da se boste izpostavili za svoje fakultete, zase in tudi za Slovenijo. Želim vam izjemno prijetno vzdušje, rezultate in druženje v Nemčiji. Vsako medaljo, ki jo boste dosegli, vam čestitam že vnaprej. Ampak tudi če je ne boste dosegli, šteje tudi vložen trud, dobra volja in tudi to, da ste se pripravljeni izpostaviti. Želim vam vse najboljše,« je v svojem govoru izpostavil državni sekretar Židan.

»Navdušena in hvaležna sem, da sem z vami. Že eno leto sem nemška veleposlanica v Sloveniji. Ko kot tujec prispeš v to čudovito deželo imaš takoj slabo vest. Povsod hitri kolesarji, sploh ne morem več prešteti koliko Slovenk in Slovencev me prehiteva na kolesarskih izletih. Ob šestih zjutraj gredo prvi pohodniki v smeri Triglava, pozimi pa eden za drugim uspešni smučarski skakalci. Tadej Pogačar, Luka Dončić, Andreja Leški, Nika Prevc … Slovenci ste pravi športni narod. Nič čudnega torej, da bo Slovenija tudi na svetovnih univerzitetnih igrah med favoriti v osmih različnih športnih panogah. To je dosežek, od katerega se lahko druge države, morda celo Nemčija, še kaj naučijo. V Nemčiji se zelo veselimo, da vas bomo lahko pozdravili. Univerzitetne igre so za Nemčijo eden največjih športnih vrhuncev zadnjih let. Gre za največji več športni dogodek po olimpijskih in paraolimpijskih igrah. Igre so tudi generalka, saj Nemčija trenutno kandidira za gostiteljico OI 2036. Pri tem je za nas pomembno, da igre niso namenjene le vrhunskim športnikom, temveč da so v teh turbulentnih časih znak povezanosti, spoštovanja in gradnje mostov. Zato bodo cene vstopnic ostale nizke. Zato bo ob športnem sporedu tudi bogat kulturni program, ki bo udeležence kulturno povezal. Hkrati se zavedamo, da se igre odvijajo za svet težkih časih, še posebej za univerze in študente. Univerze so vse pogosteje pod političnim pritiskom, izmenjava postaja vse težja, naše demokratične vrednote so ogrožene. Prav zdaj je pomembno, da se zavzemamo za svobodo znanosti, za povezovanje in s tem družbeni napredek. Ravno to počnejo svetovne univerzitetne igre. Ko boste čez nekaj dni odpotovali v Nemčijo, boste tja potovali kot športniki, vendar tudi kot ambasadorji mednarodnih izmenjav,« je povedala nemška veleposlanica Slyvie Groneick.

»Najprej bi rad pozdravil vse eminentne goste, predvsem pa bi rad pozdravil vse športnice, športnike in trenerje, ki bodo nastopali na tem tekmovanju. Kot predstavnik OKS, ki združuje vse panožne zveze, zveze klubov iz katerih prihajate in v katerih se razvijate ter tekmujete. Zelo smo hvaležni za študentsko organizacijo, ki vam poleg ostalih tekmovanj omogoča tudi sodelovanje na študentskih tekmovanjih. Ta tekmovanja so velikega obsega, vedno pomembnejša in vam lahko tudi služijo kot neka velika razvojna stopnica v vaši športni karieri. So večpanožna tekmovanja, kjer si lahko pridobite neke nove izkušnje, izmenjate znanja, poglede, razmišljanja. S športniki iz ostalih panog večinoma nimate priložnosti tega dosegati, zato je to ena velika posebnost teh tekmovanj. Na drugi strani se OKS zavzema, da bi čim več športnikov uspelo biti študentov, da bi bili pogoji na univerzah za študente ustrezni, da bi lahko poleg športne kariere razvijali tudi akademsko. Vi, ki ste tukaj, ste dokaz, da je to mogoče. Zato bi vam ne glede na rezultate, ki jih dosegate, čestital, da ste hkrati športniki in študenti. Na igrah pa vam bi zažele čim boljše rezultate, čim boljšo izkušnjo in da se boste vrnili tako športno kot osebnostno bogatejši iz tega tekmovanja,« pa je povedal generalni sekretar OKS Mohorič.

Po uvodnih govorcih je SUSA, krovna organizacija na področju študentskega športa v Sloveniji, udeležencem predstavila svoje delovanje in poslanstva, nato pa so športniki prejeli še vse pomembne informacije pred odhodom v Nemčijo.

»Danes ne bomo govorili o dolgočasnih predavanjih ali izpitih. Danes bo tekla beseda o naših izjemnih športnikih študentih, ki bodo zastopali Slovenijo v Nemčiji. Pravijo, da so študentska leta najlepša leta. Če k temu dodamo še strast o športa, dobimo formulo za nepozabne spomine in izjemne dosežke. Dragi športniki, želimo vam veliko sreče, poguma in ogromno zabave na igrah. S sabo boste nosili ponos in upanje celotne Slovenije. Pokažite svetu, kaj zmoremo. Verjamemo v vas in komaj čakamo, da boste pisali nove zgodbe v uspehu,« pa je športnikom dejal Jan Sredenšek, vodja slovenske odprave v Porurju.

Prvi slovenski športniki študenti bodo v Porurje odpotovali dan pred igrami 15. julija. Dan kasneje bo na vrsti uradna otvoritvena slovesnost iger in prvi odbojkarski obračuni. V četrtek, 17. julija, bodo prve nastope začeli tudi slovenski univerzitetni reprezentanti in reprezentantke.

Več

Slovenski športniki študenti čez 40 dni na poletne svetovne univerzitetne igre v Nemčijo

Čez natanko 40 dni se bodo s slovesnim odprtjem začele letošnje Poletne svetovne univerzitetne igre v Nemčiji. V regijo Rhine-Ruhr na zahodu države bo med 16. in 27. julijem odpotovalo tudi okoli 60 slovenksih študenstkih športnikov in športnic, ki se bodo merili v osmih športnih panogah.

Slovenija bo imela predstavnike v atletiki, badmintonu, športni gimnastiki, judu, lokostrelstvu, sabljanju, plavanju in taekwondoju. V celoti s spremljevalnim osebjem se bo v Nemčijo sredi julija napotila več kot 80-članska slovenska reprezentanca.

V sredo, 16. julija, se bo vse skupaj začelo z uradno otvoritvijo ob 20. uri, na sporedu bodo tudi prvi odbojkarski obračuni. V četrtek se tekmovanje začne za res, podelili bodo že prve komplete odličij.

Skozi 12 dni bo v mestih Bochum, Duisburg, Essen, Mülheim, Hagen in nekaj tudi v oddaljenem Berlinu 18 športov.

Večino dogajanja bo gostil Essen, kjer se bodo merili v tenisu, namiznem tenisu, košarki, športni in ritmični gimnastiki, judu, sabljanju, taekwondoju in lokostrelstvu. Duisburg bo, ob nekaj tekmah košarke, središče vaterpola, veslanja in odbojke na mivki.

V Bochumu se bosta odvijala turnirja v košarki 3x3 in košarki 3x3 na vozičkih, v bližini pa atletski boji. Tudi Hagen bo gostil nekaj košarkarskih tekem, v Mülheimu pa se bodo merili badmintonisti.

Nemška prestolnica bo gostila celoten odbojkarski turnir, v Berlinu pa se bodo za odličja potegovali še plavalci in skakalci v vodo.

Organizatorji napovedujejo več kot 8500 študentskih športnikov iz 150 držav, boj za najvišja mesta in kolajne pa cilja tudi slovenska odprava.

Več

SPALDING Državno univerzitetno prvenstvo v košarki 3x3!

Slovenska univerzitetna športna zveza (SUSA) v sodelovanju članicami SUSA vabi na SPALDING Državno univerzitetno prvenstvo v košarki 3x3 za študijsko leto 2024/25.

Kdaj? V ponedeljek, 2. junija 2025, s pričetkom ob 19. uri.

Kje? V Centru športnega življenja BAZA, Pesarska cesta 12, Ljubljana.

Potek tekmovanja

Tekmovanje bo razdeljeno na predtekmovalni del, kjer bodo ekipe igrale 8-minutne tekme, ter finalni del, ki bo sestavljen iz polfinalnih in finalnih dvobojev pri moških in ženskah. Zaključek dogodka s podelitvijo medalj je predviden ob 22.30.

Kdo sodeluje?

Na prvenstvu bodo sodelovale najboljše študentske ekipe iz treh slovenskih univerz:

  • Univerza v Ljubljani
  • Univerza v Mariboru
  • Univerza na Primorskem

Pravico do nastopa imajo študentke in študenti s statusom v študijskem letu 2024/25, pri čemer morajo biti člani posamezne ekipe iz istega visokošolskega zavoda. Ekipe so razdeljene v dve kategoriji: moški (7 ekip) in ženske (3 ekipe).

Prijave

Prijave ekip so možne do četrtka, 29. maja 2025, do 20.00, individualne elektronske prijavnice pa morajo biti zaključene najkasneje do petka, 30. maja 2025, ob 21.00. Prijave potekajo izključno preko članic SUSA (Športna zveza Univerze v Ljubljani, Univerzitetna športna zveza Maribor, Univerzitetna športna zveza Primorske).

Pravila igre

Tekmovanje bo potekalo po uradnih pravilih Košarkarske zveze Slovenije za košarko 3x3. Ekipo sestavlja do 5 igralcev, pri čemer lahko na eni tekmi nastopijo največ 4.

Najboljše ekipe prejmejo medalje in pokale za prva tri mesta. Podelitev bo izvedena takoj po koncu tekmovanja.

Organizacija

Dogodek omogočajo:

  • Slovenska univerzitetna športna zveza (SUSA)
  • Športna zveza Univerze v Ljubljani
  • Univerzitetna športna zveza Maribor
  • Univerzitetna športna zveza Primorske
  • Fundacija za šport Republike Slovenije
  • Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport
  • BAZA, Center športnega življenja

Pridružite se nam v BAZI in podprite naše košarkaše in košarkarice!

Za več informacij nas spremljajte na naši spletni strani in družbenih omrežjih.

Več

Premiera v Footgolfu: Ptuj gostil zgodovinsko univerzitetno prvenstvo!

V nedeljo, 25. maja 2025, se je na Footgolf igrišču Ptuj pisala zgodovina, saj je bilo premierno izvedeno Državno univerzitetno prvenstvo v Footgolfu. Dogodek, ki ga je organizirala Slovenska univerzitetna športna zveza (SUSA) v sodelovanju s Footgolf zvezo Slovenije in Footgolf klubom Ptuj, je navdušil tako tekmovalce kot obiskovalce.

Kaj je Footgolf?

Za tiste, ki še ne poznate, je Footgolf relativno nov, a izjemno hitro rastoč šport, ki inovativno združuje elemente nogometa in golfa. Bistvo igre je preprosto: namesto golf palic uporabljate noge, namesto majhne golf žogice pa nogometno žogo (velikosti 5). Cilj ostaja enak kot pri golfu – spraviti žogo v luknjo z čim manj udarci (brcami). Igra se na pravih golf igriščih, vendar so luknje za footgolf precej večje (okoli 50 cm premera) in pogosto postavljene na krajših razdaljah.

Sproščeno vzdušje in izjemni udarci

Tekmovanje je potekalo v sproščenem vzdušju in ob zares odličnem vremenu, idealnem za igro. Priča smo bili številnim izjemnim udarcem, borbenim nastopom in, kar je najpomembneje, sklepanju novih prijateljstev med udeleženci.

Posebna zahvala gre predsedniku Footgolf zveze Slovenije, gospodu Matiji Brodnjaku, ki je prepoznal izjemen pomen univerzitetnega športa in potencial za skupno gradnjo prihodnosti na tem področju, saj je footgolf šport, ki beleži izjemno hitro rast in popularnost.

Rezultati prvega DUP v Footgolfu:

Po napetih bojih so bili razglašeni tudi najboljši na Državnem univerzitetnem prvenstvu v footgolfu:

  • 1. mesto: Jakob Mesarič (Univerza v Mariboru) – 72 udarcev
  • 2. mesto: Daniil Biriukov (Univerza v Mariboru) – 74 udarcev
  • 3. mesto: Matevž Smuk (Univerza v Ljubljani) – 75 udarcev

Slovenska univerzitetna športna zveza se iskreno zahvaljuje vsem, ki so kakorkoli pomagali pri izvedbi tega zgodovinskega prvenstva.

Program Državnega univerzitetnega prvenstva je bil sofinanciran s strani Fundacije za šport.

Fotografije: Matija Brodnjak

Več